Türkiye için yeni bir dönem başladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan’ın adaylığının hayırlı olmasını dileyerek, “Türkiye için yeni bir dönem başladı” dedi.

Erdoğan’ın yüksek motivasyon içeren, duygu yüklü bir konuşma yaptığını belirten Kurtulmuş, zaman zaman kendilerini zor tuttuklarını söyledi.

“Birinci turda Allah nasip ederse milletimizin teveccühüyle Türkiyce Cumhuriyeti devletinin doğrudan doğruya halk oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacağına yürekten hepimiz inanıyoruz” diyen Kurtulmuş, bundan sonraki süreçte Türkiye için yeni bir dönem başladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanının doğrudan doğruya halk oyuyla seçilmesinin devrim niteliğinde bir adım olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “İnsanlar olayların içerisinde yaşarken çok fazla anlayamıyorlar ama 2014 yılının cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye siyasi tarihi için bir dönüm noktasını oluşturacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok. İnşallah Türkiye daha sağlam bir demokrasiye doğru geçecek. Başbakanıyla cumhurbaşkanıyla bütün devlet kadrolarıyla Sayın Başbakanımızın liderliğinde Türkiye çok daha aktif bir siyasi atmosferin içine girecek” dedi.

Zaman zaman “Erdoğan’sız AK Parti olur mu” şeklinde sorularla karşılaştıklarını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Erdoğan’sız bir AK Parti olmaz . Sayın Başbakanımız 30 Mart seçimlerinde AK Parti’yi yeni bir seviyeye doğru çıkarmıştır. O da şudur, AK Parti 30 Mart’a kadar partilerden bir partiydi ama 30 Mart’ta AK Parti gerçekten Türkiye için kalıcı bir siyasi hareket haline gelmiştir. Bu siyasi hareketin de tartışmasız lideri Sayın Başbakanımızdır. Konumu ne olursa olsun, ister orada ister başka bir tarafta, ne olursa olsun Başbakanımızın bu siyasi liderlik konumunun değişmeyeceğini başından beri söylüyoruz. Dolayısıyla AK Parti ve bu siyasi hareket için değişen bir şey olmadı, sadece yeni bir safhaya geçiyoruz. Bu yeni safhada Sayın Başbakanımız ülkenin lideri olarak sadece AK Parti’ye oy verenlerin değil vermeyenlerin de lideri olarak, yeni Türkiye’nin lideri olarak AK Parti’nin öncülüğündeki bu siyasi davayı daha ileriye götürecektir. Ben birinci turda, ikinci tura kalmadan milletimizin büyük bir coşkuyla ve büyük bir oyla Sayın Başbakanımızı cumhurbaşkanlığı makamına çıkaracağına inanıyorum. Şimdiden tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

“Liderlik konusunda sizin de isminiz geçiyor” denilmesi üzerine Kurtulmuş, “Onu bu aşamada konuşmayız, başından itibaren söylüyoruz. AK Parti’nin ne olacağı konusunu tartışmayacağız. Önümüzdeki mesele 10 Ağustos seçimleridir. İnşallah birinci turda bitecek ama cumhurbaşkanlığı devri 28 Ağustos’ta, 28 Ağustos’a kadar hukuken de Sayın Başbakanımız hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanı hem de AK Parti’nin Genel Başkanıdır. Ondan sonra kendi süreçleri içerisinde istişareler yapılır, AK Parti yoluna devam eder. Sonunda Allah’ın takdiri ve milletin dediği olur” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz.

Web Ajans Net